Mycie włosów i skóry głowy to taka podstawa, ale z mojego doświadczenia wiem ile moich klientek robi przy tym podstawowe błędy niby tak “prosty” zabieg, a jednak… Dlatego na początek zajmę się tymi podstawami. Opiszę ten zabieg krok po kroku i poradę jak mieć takie idealne gładkie lśniące włosy jak większość z was widzi w mediach u aktorek, aktorów. W ciągu miesiąca kilkanaście razy nanosisz szampon i spłukujesz go. Najmniejszy błąd przy tej czynności , jeśli jest powtarzany często, może osłabić włosy, sprawić, że będą słabe i matowe.

Jak często myć włosy? Wszystko jest uzależnione od osobistego rytmu organizmu. Jeśli istnieje taka potrzeba, nawet codziennie (wtedy stosujemy preparaty do codziennego mycia włosów-są łagodniejsze). Większość z Was ma manie mycia za często włosów bo np. się przetłuszczają, są nieświeże itp. stosując szampon, który jest pod ręką nie zwracając uwagi czy to szampon do włosów po koloryzacji czy szampon nawilżający lub zwiększający objętość.

Uregulujmy wytwarzanie naturalnego łoju. Gdy włosy są za często myte nasz organizm produkuję większa ilość łoju by zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi. Wtedy następuje przetłuszczanie się skóry głowy. Mycie głowy raz w tygodniu nie spowolni pracy gruczołów łojowych. Natomiast tłusta skóra i włosy są idealną pożywką dla szkodliwych bakterii. Pierwsza zasada pielęgnacji włosów, to utrzymywanie ich stale w czystości. Po odpowiedni szampon sięgamy, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy przetłuszczenia. Co robić, by zmniejszyć produkcję gruczołów łojowych, aby fryzura wyglądała świeżo przez kilka dni?

Przestrzegajmy 3 zasad:
1. Używaj tylko łagodnych kosmetyków, przeznaczonych do codziennego mycia głowy (jeśli myjesz je codziennie). W czasie kuracji zmniejszającej przetłuszczanie się włosów zapomnij o szamponach zwiększających objętość czy nabłyszczających. Wrócisz do nich, kiedy gruczoły łojowe będą już pracowały na zwolnionych obrotach. Jeśli po miesiącu używania delikatnych preparatów nie zauważysz poprawy, skorzystaj z szamponu do włosów przetłuszczających się. Zastosuj też ziołową płukankę z kory wierzby i liści dębu które to płukanki będą regulowały nadmierna ilość wytwarzaną przez gruczoły łojowe. Naparem spłukuj włosy po każdym ich umyciu.
2. Nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy. Zwykle zaczynamy od czubka głowy i właśnie w tym miejscu włosy są najbardziej zniszczone, ponieważ skondensowane składniki kosmetyku uszkadzają strukturę łusek włosowych. Radzę wlać szampon w zagłębienie dłoni, dolać odrobinę wody i dopiero tak rozcieńczoną mieszankę rozprowadzić najpierw na dłoniach a następnie po włosach. Ile szamponu użyć do jednorazowego mycia? To zależy od jego właściwości. Dobra moja rada:  wlej na dłoń kleks szamponu wielkości orzecha laskowego, rozcieńcz wodą i nanieś na skórę głowy delikatnie masując( Pamiętajmy że myjemy skórę głowy nie same włosy, jeśli naniesiemy na włosy i nie będziemy myli skóry głowy dokładnie to zostawiamy włosy niedomyte i stad jest dużo problemów z ustabilizowaniem gruczołów łojowych) Następnie dokładnie spłukujemy i nanosimy drugą podobną ilość szamponu. (pamiętajmy o masowaniu skóry głowy podczas mycia-poprawia mikro krążenie, ukrwienie cebulek włosa)
3. Do płukania włosów nie używaj gorącej ani zimnej wody. Zbyt wysoka lub niska temperatura pobudza gruczoły łojowe do pracy. Najlepsze efekty przynosi woda letnia. Włosy płucz tak długo, aż poczujesz, że są one śliskie, bez śladu szamponu.

Aby lśniły i były puszyste. Masz do dyspozycji całą gamę kosmetyków, mających wygładzać powierzchnię włosa. Używaj ich według zasad podanych wyżej. Im mniej zużyjesz szamponu i im bardziej go rozcieńczysz, tym lepszy osiągniesz efekt Substancje czynne w szamponie powinny oddziaływać krótko. Efekt ich działania można wzmocnić balsamem, odżywką lub maseczką. (to w następnej poradzie) Pamiętaj jednak, że każdy nadmiar szkodzi. Dlatego dermatolodzy zalecają stosowanie kosmetyków do włosów w minimalnych ilościach, a co jakiś czas robienie przerwy. Wówczas odżywki zastąp maseczką z żółtka z dodatkiem kilku kropel witaminy P.

Uwaga! Na nic nie zdadzą się najlepsze profesjonalne kosmetyki i preparaty naturalne, jeśli popełnimy najczęstszy błąd – do płukania użyjemy za mało wody. Nie można oszczędzać wody, płucząc włosy po myciu. Włosy trzeba płukać minimum 3 minuty( w zależności od ilości włosów) dużym strumieniem wody. (dobrze nie wypłukany szampon powoduje zachwianie równowagi skóry głowy między innymi łupież) Na zakończenie mycia głowy włosy polej mieszanką wody i soku z 1/2 cytryny lub dobrego, winnego octu.
Po myciu. Używaj miękkiego, bawełnianego ręcznika. Osusz nim włosy bardzo delikatnie i natychmiast zdejmij z głowy. Efektowny turban na głowie działa jak sauna. Poci się pod nim skóra, a gruczoły – szaleją. Otwierają się również łuski włosowe. Czasami wystarczy zmienić sposób używania ręcznika, by pozbyć się problemu z przetłuszczającymi się włosami.

Następny temat porady:   Preparaty po myciu włosów i skóry głowy jak i co stosować do odpowiednich rodzajów włosów…

Zapraszam do komentowania :)