Dziś przyjrzymy się i oczywiście przeprowadzimy podstawowe stosowanie odżywek do włosów. Na naszym rynku jest mnóstwo odżywek masek do włosów przeróżnych firm i dystrybutorów z całego świata.

Gładkie włosy są jednym z najważniejszych czynników warunkujących powstawanie blasku. Jest to wygładzona łuska włosa bez żadnych chropowatych powierzchni i bez postrzępionych końcówek. Światło, które napotyka nierówności na włosach rozprasza się powodując załamanie się promieni, a co jest efektem utraty blasku. Włosy powinny być zawsze czyste, by mogły uzyskać najlepszą głębię blasku. Jakiekolwiek zanieczyszczenie na naszych włosach negatywnie oddziaływuje na intensywność blasku. Efekt ten uwarunkowany jest również od regularnego ułożenia fryzury. Aby zwiększyć równomierne odbijanie promieni słonecznych od naszych włosów poszczególne pasma powinny być równo ułożone. Światło nie tylko odbija się od naszych włosów ale przenika również do jego wnętrza by odbić się od jego pigmentu.

 Przy wyborze najlepszej odzywki dla naszych włosów należy przeprowadzić krótką analizę naszych włosów.

  1. W jakim stanie, kondycji są nasze włosy
  2. W jakim celu chcemy używać i jaki chcemy uzyskać efekt stosując odżywkę
  3. Ile mamy czasu na używanie preparatów do włosów

Pamiętajmy, iż ogólnie odżywki, jak sama nazwa wskazuje odżywiają włosy. Maski to mocniejsze skoncentrowane bardziej preparaty do poprawy kondycji naszych włosów. Występują różne rodzaje odżywek między innymi odżywki:

Nawilżające- wspomagają nawilżenie struktury włosa

Po koloryzacji – utrzymujące barwnik , pigment wcześniej nakładanych farb

Do włosów po rozjaśnianiu i blondów- to grupa odżywek zatrzymujących kolor blondów i powstrzymywanie powrotu naturalnego odcienia złotego który z czasem powraca

Rekonstrukcyjne- wspomagają rozwój włosa zniszczonego i naprawiają ubytki naturalnego białka czyli keratyny we włosie

Nadające objętość- pomagają nadać włosom więcej objętości

I odżywki tzw. Koloryzujące – wspomagają nadanie wybranego wcześniej odcieniu na włosie

Odżywki przeciw puszeniu się włosów

Do włosów z łupieżem – wspomaga problemy związane z łupieżem

Wspomagające wzrost włosa – skonstruowane tak aby pobudzać porost włosów

Do włosów kręconych- poprawiające skręt włosa

Do włosów normalnych nadaje się w zasadzie każda odżywka: ta do spłukiwania i ta bez, nakładane na włosy mokre i wilgotne. Przy zakupie jedyną rzeczą, na którą wypada ci zwrócić uwagę jest zapach i ewentualnie kolor twoich włosów.

Do włosów przetłuszczających się najlepiej wybierać odżywki do spłukiwania o lekkiej konsystencji i nakładać je na połowie długości (blisko skóry głowy nie, ponieważ włosy szybciej się przetłuszczą). Trzeba je bardzo dokładnie spłukać, a później polać głowę sokiem z cytryny i jeszcze raz spłukać. Można stosować też specjalne peelingi i maski.

Przy włosach suchych i matowych dobrze sprawdzają się odżywki bez spłukiwania. Najlepiej stosować je z szamponem z tej samej serii.

Zakup jak i co…
- Najważniejsza jest diagnoza. Tylko odpowiednio dobrana pielęgnacja będzie spełniała swoje zadanie. Dlatego warto na początku rozpoznać potrzeby swoich włosów. Jeżeli przetestowałaś wiele odżywek i ciągle nie znalazłaś właściwej, udaj się do fryzjera. On przeprowadzi szczegółową diagnozę stanu włosów i skóry głowy.
– Wybierz odpowiednią odżywkę. To nie powinno być trudne, bo mają one bardzo dużo szczegółowych specyfikacji.
– Jeśli zdecydujesz się na kosmetyki z linii profesjonalnych, pamiętaj, że zazwyczaj są bardziej skoncentrowane od preparatów drogeryjnych. Nakładaj ich niewielkie ilości.
– Odżywka i szampon powinny tworzyć zgrany duet. Dlatego najlepiej wybieraj preparaty jednej serii. Opracowywane są tak, aby wzajemnie się uzupełniać. Tylko wówczas pielęgnacja będzie naprawdę efektywna.
– Preparaty do spłukiwania rzadziej obciążają włosy, bo woda wymywa nadmiar kosmetyku.
Moje dobre rady :
- Przetrzymywanie dłużej odżywki do spłukiwania nie zaszkodzi włosom, ale też nic im nie da. Czas określony na opakowaniu jest wystarczający, by włos zaabsorbował wszystkie niezbędne mu składniki. Potem nie jest już w stanie przyjąć większej ich ilości.
– nigdy nie aplikuj odżywki na zapas.
– Jeśli masz włosy cienkie i delikatne, a jednocześnie zniszczone, zastosuj dwuetapową pielęgnację. Odżywkę regenerującą wetrzyj w końce, a od nasady aplikuj odżywkę zwiększającą objętość.
– Twoje włosy są grube, po trwałej lub farbowaniu? Zadbaj o nie intensywniej. Na całej długości rozprowadź odżywkę odbudowującą, którą spłuczesz, a same końce dodatkowo wzmocnij odżywką bez spłukiwania. Postępuj podobnie, jeśli masz włosy kręcone i matowe.
– Masz problem z przetłuszczaniem się włosów u nasady? Wydzielanie łoju wyreguluj odpowiednią kuracją i szamponem, a odżywki aplikuj wyłącznie na same końce.
– Jeżeli Twoje włosy bardzo się plączą, przeczesuj je podczas aplikacji odżywki (nawet za pomocą grzebienia). Uważaj jednak, aby nie dotykać skóry głowy.

Aplikacja :
Odżywki do spłukiwania:
– Po umyciu włosów odciśnij nadmiar wody lub odsącz ją w ręcznik. Duża ilość wilgoci będzie rozcieńczała odżywkę, osłabiając jej działanie. Ponadto z mokrych włosów kosmetyk będzie spływać, a przecież należy go trzymać co najmniej przez minutę.
– Nie aplikuj zbyt dużej ilości preparatu. Im mniej, tym lepiej. Nadmiar odżywki może obciążyć włosy i utrudni ich spłukanie. Kosmetyk nie powinien wyciekać Ci z dłoni.
– Przerzuć włosy do przodu, a będzie Ci łatwiej zacząć nakładanie od końcówek. Powoli i stopniowo rozprowadzaj odżywkę na całej długości włosów. Najwięcej odżywki nanieś na najbardziej zniszczone partie.
– Nigdy nie wcieraj odżywki w skórę głowy, aby nie wywołać podrażnienia, łojotoku czy łupieżu. Do wcierania służą inne preparaty.
– Uważaj, aby odżywka nie dotykała skóry twarzy. Może bowiem przyczynić się do powstania reakcji alergicznych i trądziku.
– Dokładnie spłucz nadmiar kosmetyku. Jeśli nie zrobisz tego solidnie, obciążysz włosy, które stracą świeżość, lub doprowadzisz do powierzchniowego łupieżu.

Odżywki i maski są dla włosów tym, czym krem dla skóry. Pielęgnują, chronią, wygładzają, dodają blasku. Fryzura dzięki nim nabiera witalności. Ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak z nich korzystać. Zawsze czytaj Instrukcje, zastosowanie na opakowaniu produktu.

Następny temat porady:   Preparaty do stylizacji

Zapraszam do komentowania :)