Zanim zaczniemy leniuchować na plaży, należy odpowiednio przygotować włosy na spotkanie ze słońcem. Ponieważ promieniowanie UV uszkadza i niszczy ich „szkielet”, czyli wiązania aminokwasowe, a aminokwasy są podstawowym budulcem włosów. Brak ich powoduje łamanie się włosów oraz powstawanie w nich ubytków (podobnych do dziur w zębach). W efekcie tracą one intensywny kolor i są szorstkie, aby tego uniknąć należy latem szczególnie troskliwie pielęgnować i chronić włosy.

FARBOWANIE …? TAK, ALE Z GŁOWĄ…

Pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego włosy, które są rozjaśnione lub przyciemnione środkami chemicznymi mogą zmienić odcień. Ponadto tuż po koloryzacji włosy stają się bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie wiatru i wody morskiej. Dlatego na farbowanie należałoby się umówić aż 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Miesiąc później wystarczy tylko odświeżyć kolor-fryzjer nałoży farbę tylko na odrosty.

LATEM MOŻNA SOBIE BARDZIEJ ZASZALEĆ Z KOLOREM…

Latem można sobie pozwolić na więcej luzu, tak więc można sobie śmiało wybrać kolor o jeden ton jaśniejszy niż to się robi zazwyczaj- będzie wyglądał naturalnie i pięknie kontrastował z lekko opaloną buzią. A jeśli lubi się pasemka, to tym razem można sobie zrobić szersze jak zwykle. Można też poeksperymentować z kilkoma różnymi odcieniami, ponieważ wielobarwne włosy w słońcu wspaniale się prezentują.

ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE NALEŻY ZADBAĆ O WŁOSY…

Trzy tygodnie przed urlopem zacząć należy codzienne nakładanie balsamu, a raz na tydzień nałożyć na włosy intensywnie nawilżającą maskę. Jeśli włosy są w złej kondycji, a wakacje już tuż, tuż, zastanów się, czy nie warto wybrać się do fryzjera. Specjalista dobierze dobry zabieg, który pomoże w odbudowie struktury włosów, nawilży je i odżywi. Przy okazji wizyty w salonie dobrze jest też podciąć końcówki, najlepiej tydzień przed urlopem.

Z TRWAŁĄ ONDULACJĄ NAJLEPIEJ POCZEKAĆ …

Nie jest za dobrym pomysłem poddawać włosy latem zabiegom skręcającym, prostującym czy też podnoszącym u nasady, ponieważ pod ich wpływem łuski włosów się otwierają, a to zwiększa znacznie ich podatność na niszczące działanie słońca. Jeśli więc po wakacjach nie chcemy mieć na głowie mało efektownego „siana”. Tak więc z ondulacją najlepiej cierpliwie poczekać do jesieni.

JAKIE SZAMPONY UŻYWAĆ?

Podczas urlopu włosy wymagają częstszego mycia, dlatego najlepiej postawić na szampony przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Kosmetyki te zawierają łagodne substancje myjące, niepodrażające przesuszonej słońcem skóry głowy. Do włosów farbowanych wybieraj koniecznie kosmetyki, które są przeznaczone specjalnie do nich, wtedy włosy dłużej zachowają intensywna barwę.