Jak wybrać najlepszą prostownicę ?

Każdy kto zdecydował się na piękne gładkie włosy, jak to jest widoczne na niektórych reklamach telewizyjnych szamponów , odżywek itp. Pragnie mieć taki efekt doskonałości codziennie. Pojawienie się  na rynku prostownic umożliwia nam uzyskanie takiego efektu w kilka minut, ale jaką prostownice wybrać?

 Musimy jednak wiedzieć  że PROSTOWNICA  to ŻELAZKO fryzjerskie do zmiany struktury włosa, które to daje nam zły wpływ na kondycje włosa. Kiedyś uzyskiwano proste włosy po przez włączenie dwóch żelazek i „prasowania włosa” tak powstała w późniejszych latach prostownica. Dzisiejszy rodzaj prostownic wymyśliła szkocka fryzjerka Lady Jennifer Bell Schofield, łącząc techniki wykonania starszych typów prostownic.

Zapamiętajmy temperaturę która jest zalecana przez producentów do każdej prostownicy, parownicy i sprawdzajmy ją przed każdym użyciem. Ustawienie temperatury w zależności od rodzajów włosów i ich stanu:

(przykładowe ustawieni temperatury dla rodzajów włosów)

Rodzaj włosów                                                                               temperatura prostowania

Cienkie, podatne na zniszczenie, rozjaśniane                                                100-170 ºC
Normalne, farbowane, lekko kręcone, falowane                                             170-200 ºC
Grube, gęste, kręcone                                                                                              200-230 ºC

Rozwinięcie się technologii pozwala nam na bardzo duży wybór prostownic na rynku. Czym się różnią i jakie funkcje posiadają teraźniejsze prostownice?

Oto krótki opis funkcji prostownic :

Płytki Ceramiczne:  Główną zaletą płytek ceramicznych jest równomierne nagrzewanie, dzięki czemu ryzyko przypalenia włosów znacznie maleje. Powłoka płytek ceramicznych jest śliska, co ułatwia prostowanie i wygładza włosy.

Płytki teflonowe:  Teflon chroni przed wysoką temperaturą i zapobiega przywieraniu włosów do płytek. Niestety, powłoka teflonowa nie jest idealna – Nie jest odporna na zarysowania, nagrzewa się nierównomiernie , przez co istnieje ryzyko przypalenia włosów co często się zdarza (ostatni filmik wrzucony na FB), szybko się zużywa. Do teflonowej powłoki dodaje się obecnie elementy ceramiczne, turmalinowe lub diamentowe, które ją utrwalają i eliminują gorące punkty.

Płytki z turmalinami:  Turmaliny to minerały, które wytwarzają jony ujemne pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu zamykają łuskę włosa i chronią ją przed zniszczeniem. Płytki z turmalinami zapobiegają też elektryzowaniu się włosów.

Płytki diamentowe: Diamentowa powłoka to najnowsza technologia. Taka powłoka jest bardzo twarda – prostownica z powłoką diamentową jest trwała i odporna na zarysowania. Dzięki gładkiej powierzchni dobrze prostuje włosy. Idealna do włosów grubych, szorstkich, kręconych, trudnych do ułożenia.

Płytki lustrzane: Lustrzane płytki przede wszystkim dodają włosom blasku. Powłoka lustrzana jest gładsza niż ceramiczna, ułatwia prostowanie, wygładza włosy.

Płytki tytanowe: Tytan to wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia metal, a płytki tytanowe są trwalsze niż ceramiczne. Prostownice z płytkami tytanowymi są idealne do włosów grubych i kręconych, dobrze wygładzają włosy. Niektórzy producenci prostownic utrwalają płytki ceramiczne dodając do nich tytan i tworząc płytki ceramiczno-tytanowe.

UWAGA ! PRZESTRZEGAM przed kupnem prostownic z płytkami metalowymi , aluminiowymi bez żadnych powłok,  gdyż bardzo niszczą włosy w bardzo krótkim czasie szczególnie włosy rozjaśniane , trwałej ondulacji czy też po koloryzacji.

Dodatkowymi funkcjami prócz płytek w obecnych prostownicach, na co bardzo dużo Kobiet zwraca szczególną uwagę są :

Wytwarzanie pary – funkcja ta zabezpiecza włosy przed zniszczeniem. Para rozluźnia włókna włosów, odbudowuje je i jest wyjątkowo bezpieczna dla włosów. Prostownica parowa posiada wbudowany zbiornik na wodę.

Ultradźwięki – dzięki ultradźwiękom prostownica jest wprowadzana w system drgań, które sprawiają, że włosy są wyjątkowo wygładzone.

Prostowanie na mokro – niektóre prostownice są wyposażone w funkcję prostowania na mokro, dzięki której możesz prostować nawet wilgotne włosy. Taka funkcja pozwala zaoszczędzić czas – przed prostowaniem nie musisz suszyć dokładnie włosów w obawie przed ich zniszczeniem.

Prostownica z dodatkiem kosmetyku – niektóre prostownice pod wpływem ciepła wydzielają ochronny kosmetyk, który zabezpiecza włosy przed działaniem wysokiej temperatury.

Podczerwień – prostownica z funkcją podczerwieni sprawia, że płytki nagrzewają się równomiernie, dzięki czemu włosy są zabezpieczone przed spaleniem.

Jonizacja – dzięki tej opcji prostownica wytwarza jony ujemne, które zamykają łuski włosa. Jonizacja chroni włosy przed zniszczeniem, sprawia, że są bardziej wygładzone i nie elektryzują się.

Przed zakupem, prócz funkcji jakie spotykamy w różnych prostownicach przede wszystkim powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy płytki idealnie się domykają, gdyż ma to duży wpływ na równomierne rozprowadzanie temperatury przy prostowaniu pasma włosów.

Funkcja dodatkowa – Kręcenie włosów, większość zależne jest to od płytek jakie są zainstalowane w prostownicy. Chude i długie płytki umożliwiają nam osiągnięcie ładnych loczków. Grubsze i krótsze płytki –  loki będą grubsze. Pamiętajmy też że płytki jak i prostownica powinna być zaokrąglona.

Wybór nie jest łatwy musimy zdiagnozować nasze włosy :

do włosów krótkich  płytki – wąskie

Włosy półdługie i długie- Prostownica do włosów, które sięgają za ramiona powinna być większa od prostownicy do krótkich włosów, a płytki – dłuższe i szersze. To, jaką szerokość i długość płytek wybrać, zależy od gęstości i rodzaju włosów.
Do włosów cienkich i prostych polecam prostownicę z płytkami o średniej długości i szerokości  tj.np.  24-30 mm szerokości.  Jeśli masz grube lub/i kręcone włosy, wybierz jak najszersze płytki (30-40 mm). Warto wybrać model z długimi (ponad 90-milimetrowymi) płytkami, dzięki nim szybciej wyprostujesz włosy.

Ogólnie uniwersalną prostownicę, która spełnia większości Waszych wymagań  jak i jakiś czas temu moich ( w pełni wymagający klient :) ) mogę polecić prostownicę na której pracowałem tj. REMINGTON
Sleek&Curl Model S1051

cena to około 200zł

Dla mnie minusem był krótki przewód zasilający więcej minusów nie ma.

Jeżeli mnie pytacie jakie są prostownice i jakiej używam trzeba się przypatrzeć podczas mojej pracy :) ale dla ciekawości istnieje najdroższa prostownica za 1 milion dolarów. Pokaże gdzie taką można kupić wkrótce na FB. Zapraszam  serdecznie. :)